Stresszkezelési technikák
A stressz egy összetett fiziológiai és pszichológiai válasz egy fenyegetőnek, nehéznek vagy destabilizálónak tartott helyzetre. Fontos különbséget tenni az akut stressz között, amely egy adott eseményre adott pontos válasz, és a krónikus stressz között, amely idővel fennmarad, és káros hatással lehet az egészségre.

Amikor azonban a stressz krónikussá válik, ez a kezdetben adaptív válasz károsnak bizonyulhat. A magas kortizolszint hosszú távon az immunrendszer zavarához, súlygyarapodáshoz, alvászavarokhoz és hangulati zavarokhoz vezethet. A krónikus stressz számos betegség kockázati tényezője is, mint például a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és bizonyos rákos megbetegedések.
A krónikus stressz jelentős hatással van a nők egészségére, fizikai, mentális és érzelmi jólétük számos aspektusára. A stressz által kiváltott hormonális zavarok a menstruációs ciklus szabályozásához vezethetnek, rendszertelen, fájdalmas menstruációkkal vagy menstruációhiánnyal. A krónikus stressz súlyosbíthatja a menstruáció előtti tüneteket is, például puffadást, hangulati ingadozásokat, fáradtságot és fejfájást.
A stresszkezelési technikák holisztikus megközelítése az elme, test és lélek harmóniájának helyreállítására törekszik.
A relaxációs és légzési technikák alkalmazása, a mindfulness– vagyis a tudatos jelenlét – meditáció nemcsak meditációs technikaként, hanem a mindennapi tevékenységeink során is könnyen alkalmazhatunk. A mindfulness lényege a jelen pillanatra irányított tudatos figyelem. A mindfulness segíthet csökkenteni a stresszt, növelni a jelenlétet és jobban élvezni a mindennapokat. A technikák elsajátítása hatékony eszközei a napi stresszkezelésnek. Segítik az idegrendszer megnyugtatását, a testi-lelki feszültségek csökkentését, az egyensúly és a jó közérzet helyreállítását.