Multitasking

A multitasking mítosza
Sokan úgy gondolják, hogy a multitasking, azaz a több feladat egyidejű elvégzése, túlterheli és kifárasztja az agyat. Egy 2009-es kutatás szerint két órányi multitasking után az emberek több hibát követtek el és lassabban reagáltak, ami a mentális kifáradás jele. Dr. Daniel Levitin szerint az agyunk egyszerre csak egy dologra tud koncentrálni, így a multitasking csak egy mítosz.
Más szakemberek, például Dr. Ewan McNay, azt állítják, hogy a multitasking nem fárasztja el jobban az elmét, mint más feladatok. Szerintük a mentális kifáradás inkább a motiváció hiányából ered. Dr. Glenn Wylie pedig úgy véli, hogy a multitasking pozitív hatással is lehet az elmére, mivel frissen tartja azt a feladatok váltogatásával.
Ha a multitasking nem a megfelelő megoldás, mi lehetne az?
- Tedd fel magadnak a kérdést: vajon értékes és fenntartható-e számomra ez a tempó? Mi történne, ha lassítanék?
- Próbálj meg megállni és időt adni magadnak: a feladataid elvégzéséhez.
- Priorizálj, tervezz, és szép sorjában, kapkodás és párhuzamos figyelem nélkül végezd el a feladataidat: Inkább tervezz be egy napra kevesebb megoldandó teendőt, és oldj meg többet, minthogy elvessz a tennivalókban, és a nap végén visszatekintve frusztrált légy attól, hogy megint nem sikerült teendőid végére érned.
- Zárd ki a zavaró tényezőket: Az elmélyültséget igénylő feladatok elvégzése alatt kapcsold ki az üzenet- és e-mail küldő alkalmazásokat, vagy állítsd "ne zavarj" üzemmódba. Ne legyenek nyitva a feladat elvégzéséhez szükségtelen internetes oldalak, melyek könnyen elvonhatják a figyelmedet és "pihenésként" se nézegesd az e-mailjeidet vagy a telefonodat.
- Időzítsd jól a feladatokat: A szellemi feladatokat időzítsd akkorra amikor frissnek érzed magad, a fizikai és rutin feladatokat hagyhatod máskorra. Ha kimerülten akarsz multitaskingolni, abból nem sok jó fog kisülni.
- Tartsd meg a fókuszt: A multitasking nagyon figyelemigényes tevékenység, ezért korlátoznod kell, hogy mire használod a figyelmedet. Ha elkalandozol, vissza kell terelni magad a kijelölt feladatokhoz. Korlátozd a bejövő ingerek mennyiségét, amennyire csak lehet.
- Határozz meg határidőket: Ne legyen a multitasking egy állandó életforma, mert nagyon kimerítő. Állapíts meg határidőket a feladatoknak és a meghatározott időkereteken belül foglalkozz velük.
- Tervezz be pihenést: A multitasking nagyon megterhelő tud lenni a szervezeted számára, ezért fontos, hogy ne pörögj túl! Adj magadnak néhány percet, hogy kikapcsolódj, és feltöltsd az energiáidat. Ez segít az összpontosítás és a hatékonyság fenntartásában hosszabb távon is.
Valóban hatékony-e a multitasking?
A kognitív pszichológia és neuropszichológia szerint nem létezik multitasking, legalábbis abban az értelemben, ahogy mi gondolunk rá. Az emberi gondolkodás szekvenciális, azaz a figyelmi folyamatok kizárólag egy szálon futnak, és gyorsan váltunk különböző feladatok között. Számtalan kutatás igazolta, hogy ez csökkenti a teljesítményt és növeli a hibák számát.
Tény, hogy nem való mindenkinek és nem is minden feladathoz. A multitasking lényege, hogy tisztában legyünk azzal, milyen feladatokat és milyen körülmények között végezhetünk hatékonyan egyszerre. Ehhez nagyfokú önismeret is szükséges.
Előnye lehet még, hogy a multitasking elősegítheti a kreativitást, mivel többféle feladatra kell figyelmet fordítanunk. Ez a sokszínűség serkenti az agyunkat, és lehetővé teszi, hogy új ötletek jöjjenek létre.
A legnagyobb hátránya a figyelem szétszóródása. Amikor egyszerre több feladatot végzünk, nehezebb összpontosítani, és könnyen elveszíthetjük a fonalat. Ez hatással lehet a teljesítményünkre, és akár hibákat is okozhat.
Ezen kívül a multitasking növelheti a stresszt és a szorongást. Ha túl sok feladatra koncentrálunk egyszerre, az nyomasztó lehet, és az egész napunkat átható stresszhez vezethet. A stressz pedig csökkentheti a hatékonyságot, szóval ez egy ördögi kör. Nem kell mindenáron hatékonyabbnak tűnnünk, figyeljünk oda az energiáinkra, és használjuk okosan a kapacitásainkat.
Végkövetkeztetés
Fontos megérteni, hogy agyunk nem tud hatékonyan egyszerre több dologra koncentrálni, és a multitasking valóban csökkentheti a produktivitást. Inkább koncentráljunk egy feladatra, mélyüljünk el benne, és élvezzük a tudatos jelenlét előnyeit.
Forrás: Multitasking: jó vagy rossz, ha egyszerre több mindent csinálunk? - Dívány (divany.hu)
Multitasking – képesség, kiváltság vagy mítosz? - Mindset Pszichológia (mindsetpszichologia.hu)
https://www.huffpost.com/entry/multitasking-myth_b_4224667?guccounter=1
Mi a multitasking és hogyan használd? - Motivátor Magazin (motivatormagazin.hu)
https://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=112334449
Multitasking: mi történik az agyunkban, amikor ezt csináljuk? | REFRESHER.hu
Felhasznált irodalom
R. J. Davidson– D. Goleman (2018). A meditáció tudománya - Hogyan hat az
elmélyülés az elménkre és a testünkre? Budapest, HVG Könyvek