A mindfulness 

2024.08.15

A mindfulness, vagy magyarul tudatos jelenlét, egy olyan gyakorlat, amely során szándékosan és ítélkezésmentesen a jelen pillanatra irányítjuk figyelmünket. Ez a technika segít abban, hogy teljes mértékben jelen legyünk az életünk különböző mozzanataiban, legyen szó akár fogmosásról, vezetésről, gyerekvigyázásról vagy egy beszélgetésről.

A mindfulness eredete

A mindfulness gyökerei az ősi keleti hagyományokban találhatók, különösen a buddhizmusban. A modern mindfulness mozgalom egyik alapítója Jon Kabat-Zinn, aki az 1970-es években dolgozta ki a mindfulness alapú stresszcsökkentő programját (MBSR) a Massachusetts-i Egyetemen.

Hogyan működik a mindfulness?

A mindfulness gyakorlása során a figyelmünket a jelen pillanat tapasztalatai felé fordítjuk, legyenek azok belső (érzések, gondolatok) vagy külső (hangok, látványok) ingerek. Amikor észrevesszük, hogy az elménk elkalandozik, tudatosan visszatereljük a figyelmünket a jelen pillanatra.

A mindfulness előnyei

A tudatos jelenlét gyakorlása számos előnnyel járhat, mind mentális, mind fizikai szinten. Néhány ezek közül:

  • Stresszcsökkentés: A mindfulness segít csökkenteni a stresszt és a szorongást, mivel megtanít minket arra, hogy ne ragadjunk le a múltbéli eseményeken vagy a jövőbeli aggodalmakon.
  • Érzelmi intelligencia fejlesztése: Javítja az érzelmi szabályozást és növeli az empátiát.
  • Fizikai egészség javítása: Kutatások szerint a mindfulness gyakorlása erősítheti az immunrendszert és csökkentheti a krónikus betegségek kockázatát.


Készítsd el weboldaladat ingyen!